Dyskusja na temat przebiegu drogi ekspresowej S11 w okolicy Pniowca.

Cenreno
Site Admin

Post autor: Cenreno » pt lut 15, 2019 2:20 pm

Witam wszystkich którzy chcą się wypowiedzieć na temat projektowanej drogi ekspresowej S11 w pobliżu Pniowca.
Oddaję te forum jako mieszkaniec Pniowca w ręce wszystkich tych którzy chcą przedstawić swoje za i przeciw w/w sprawie.
Proszę o kulturalne wypowiedzi, wszelkie objawy chamstwa będą grozić banem ze strony administracji forum.

Bardzo proszę o przeczytanie regulaminu.

Jeśli ktoś chciałby rozszerzyć o jakiś temat nasze forum proszę o kontakt mailowy, admin@pniowiec.pl

Pozdrawiam.

Cenreno
Site Admin

Plan sytuacyjny ze strony GDDKiA.

Post autor: Cenreno » pt lut 15, 2019 3:16 pm

Na stronie GDDKiA 06.02.2019 ukazał się wątek odnośnie budowy drogi ekspresowej S11 w województwie śląskim.
Plany oraz wniosek można pobrać zarówno ze strony GDDKiA jak i bezpośrednio z poniższych linków z forum.

Plan orientacyjny - 01-PLAN_ORIENTACYJNY.pdf
Plan sytuacyjny 1 - 0201-S11_PLAN-SYTUACYJNY.pdf
Plan sytuacyjny 2 - 0202-S11_PLAN-SYTUACYJNY.pdf
Plan sytuacyjny 3 - 0203-S11_PLAN-SYTUACYJNY.pdf
Wniosek mieszkańców - S11_Wniosek_mieszkancow.pdf

Link do artykułu GDDKiA
https://www.gddkia.gov.pl/pl/3838/Inwes ... O4I0fdBxa8

Cenreno
Site Admin

Relacja ze spotkania z mieszkańcami.

Post autor: Cenreno » sob lut 16, 2019 8:41 pm

W dniu 1 lutego w remizie OSP w Pniowcu odbyło się spotkanie z mieszkańcami oraz osobami zainteresowanymi przebiegiem trasy S11. Spotkanie zarejestrowała kamera TG Stacji. Poniżej znajduje się link.

https://www.facebook.com/tgstacja/video ... 973824052/

Cenreno
Site Admin

Kolejny materiał TG Stacji.

Post autor: Cenreno » sob lut 16, 2019 8:46 pm

Cenreno
Site Admin

Artykuł Gwarka.

Post autor: Cenreno » pn lut 18, 2019 5:12 pm

We wtorek w "Gwarku":
Stowarzyszenie ze Strzybnicy chce, żeby wybudować drogę ekspresową S11 z drugiej strony Pniowca. Ten pomysł nie podoba się z kolei stowarzyszeniu z Pniowca, które wystąpiło o objęcie tych terenów ochroną prawną, np. poprzez utworzenie rezerwatu. Jak tak dalej pójdzie, niewykluczone, że S11 zostanie połączona z autostradą A1 nie w Piekarach Śląskich, ale w Pyrzowicach, a to byłaby katastrofa dla Tarnowskich Gór. Nie tak dawno w podobnych okolicznościach straciliśmy autostradę, która miała biec pomiędzy centrum miasta a Strzybnicą.

Łukasz

Re: Dyskusja na temat przebiegu drogi ekspresowej S11 w okolicy Pniowca.

Post autor: Łukasz » sob mar 02, 2019 4:51 pm

Artykuł mający za zadanie napuścić tarnogórzan na mieszkańców Pniowca. Tacy oni zli, że przez nich Tarnowskie Góry nie dostaną S11. Dlaczego nie ma komentarza na pomysł "wyprostowania" drogi między węzłami Tworóg a Czarna Huta tak jak to palcem na mapie pokazał jeden z mieszkańców? Droga oddali się automatycznie od zabudowań i żadnych projektów nie trzeba aż tak bardzo zmieniać. Wilk syty i owca cała.

Cenreno
Site Admin

Post autor: Cenreno » ndz mar 03, 2019 7:09 pm

Myślę że ta opcja byłaby najlepsza. Wykorzystać nieużytki pomiędzy Strzybnicą a Pniowcem.

https://gwarek.com.pl/gwarek/artykul/wz ... WjZiSvClck

Mercadio

Post autor: Mercadio » pn mar 04, 2019 12:17 pm

Coś mało popularna jest ta strona, więc zadbałem o frekwencję i się zarejestrowałem ;) Zaznaczę, że nie jestem mieszkańcem Pniowca, nie mniej jednak mam nadzieję, że administrator umożliwi mi działanie na tym forum jako bezstronny obserwator.
Odnośnie S11 - dla Tarnowskich Gór jedynym sensownym wariantem jest wariant czerwony, dzięki czemu będzie on spełniać rolę obwodnicy. Odsunięcie na daleką północ Pniowca, za czym optują mieszkańcy tej dzielnicy sprawi, że straci ona znaczenie dla ruchu lokalnego wokół Tarnowskich Gór i w żadnym wypadku nie odkorkuje obecnej DK11. W związku z tym nie będzie Wam łatwo przewalczyć swoich racji wobec przewagi liczebnej pozostałej części TG.

Mercadio

Post autor: Mercadio » pn mar 04, 2019 12:20 pm

Powiem Wam jednak w tajemnicy (info z pierwszej ręki), że w pewnym środowisku decyzyjnym pojawiła się ponownie opcja wpięcia S11 do węzła w Pyrzowicach. Dla mieszkańców Pniowca to dobra wiadomość, bo wtedy siłą rzeczy wariant daleko-północny jest optymalny dla przebiegu tej trasy.

Łukasz

Post autor: Łukasz » pn mar 04, 2019 6:57 pm

Nie tylko czerwona trasa utworzy obwodnicę. Niebieska też. Węzeł przy Tłuczykącie też może być połączony z rondem obok Kauflandu według planów. Wtedy mamy zamkniętą obwodnicę. Od tego węzła do węzła Tworóg wystarczy wyprostować drogę. W obrębie Tworoga bardziej prawdopodobny jest wariant niebieski i gdyby przeszedł w okolicy Boruszowic w czerwony to na ul. Świerkowej i Borówkowej trzeba wyburzać budynki mieszkalne. Czerwony wariant biegnie przez bagna na Krotofulu, możliwe że trzeba burzyć budynki i będzie ingerować w rakotwórczą glebe na Czarnej Hucie. Zastanówcie się czy chcecie zaprosić RAKA do swoich domostw! Może nieużytki to własność osób które widzą tylko i wyłącznie czerwony wariant żeby zarobić i nie liczą się ze skutkami ubocznymi.

Mercadio

Post autor: Mercadio » wt mar 05, 2019 12:59 pm

W okolicy Tworoga każdy przyzna, że tylko wariant niebieski wchodzi w grę, ja bardziej skupiałem się na tym w okolicy TG.
Mylisz się jednak co do obwodnicy w niebieskim wariancie. Ten wariant nie będzie spełniał takiej roli w ruchu lokalnym. Pomyśl sobie logicznie, kto będzie jechał 3 kilometry na północ z Kauflandu, żeby się wpiąć w S11 i ominąć Tarnowskie Góry?
...no właśnie...
Za te trzy kilometry to zdąży objechać całe centrum i jest już na drugim końcu. Tym bardziej, że na chwilę obecną nie zaplanowano nawet węzła z DW 908, co wg mnie jest jakimś nieporozumieniem.
W drugą stronę będzie to samo - kto jadąc w kierunku Tworoga będzie się łaszczył na S11, kiedy będzie musiał nadrobić co najmniej 6 km? Zgoda, będzie to duże ułatwienie dla włączających się w Tworogu ze strony Koszęcina/Kalet ale sami mieszkańcy Tworoga pojadą starą DK11. Zatem stwierdzam, że dla ruchu lokalnego S11 praktycznie nie będzie istnieć, a to ruch lokalny powoduje zakorkowanie terenów przy Tesco. Nie mówiąc już o tym, że wpięcie łącznika z S11 w ten rejon może tylko skomplikować sytuację.
Wybacz, ale trochę śmieszą mnie argumenty "zdrowotne" o rzekomej rakotwórczości gleby przy Czarnej Hucie. I pewnie żeby było śmieszniej - najgłośniej takie argumenty rozgłaszają nałogowi palacze :) Nawet jeśli nie jesteś palaczem, to gwarantuję ci, że przynajmniej 100-krotnie bardziej zatrujesz się niską emisją, która jest wynikiem nieumiejętnego spalania węgla i innych paliw "alternatywnych" w piecach domowych, niż w wyniku jednorazowej ingerencji w tą "piekielną" czarnohucką glebę.

Cenreno
Site Admin

Post autor: Cenreno » śr mar 06, 2019 10:15 pm

Nie tak dawno gdy przy zalewie w Pniowcu był zrąb lasu część mieszkańców Pniowca oraz Strzybnicy była wielce oburzona jak to tak można wycinać kilka hektarów, chociaż te hektary zostaną ponownie zalesione. Teraz istnieje zagrożenie wycięcia bezpowrotnie kilkudziesięciu hektarów lasu na północy Pniowca i jakoś nie słyszę głosów oburzenia osób którym przeszkadzała wycinka przy zalewie (wiem osobiście które osoby to były ponieważ mam to wszystko udokumentowane w postaci zrzutów ekranu z FB oraz innych serwisów internetowych).

Gdybym ja miał zadecydować którędy ma przebiegać trasa S11 to wybrałbym wariant czerwony.

Po pierwsze - znaczna część trasy w okolicy Pniowca oraz Strzybnicy przebiegałaby przez tereny które są nieużytkami.
Po drugie - trasa ma służyć mieszkańcom nie tylko Tarnowskich Gór lecz też innych gmin (Lubliniec, Tworóg, Świerklaniec, Radzionków, Piekary Śląskie).
Po trzecie - Pniowiec jest jedyną dzielnicą Tarnowskich Gór która posiada potężne tereny zielone z różnymi obszarami o wartościach przyrodniczych. Tutaj ludzie kupują działki żeby zamieszkać w ciszy, zapomnieć o gonitwie.
Po czwarte - W okolicy Tłuczykąta ma swój początek na terenach przeznaczonych do przeprowadzenia S11 Pniowiecki Potok który to zasila Staw Siwcowy oraz Zalew w Pniowcu a dalej biegnie do Stoły.
Po piąte - o czym wspomniałem wcześniej, wycinka kilkudziesięciu hektarów lasu to paradoks.

Chcę zaznaczyć że nie jestem ekologiem, ekoterrorystą itp.

Cenreno
Site Admin

Post autor: Cenreno » śr mar 13, 2019 10:42 am

Dostałem informację że w Strzybnicy będą zbierać podpisy odnośnie drogi S11 której przebieg ma być na północ od Pniowca.

Czy ktoś ma więcej informacji gdzie można złożyć podpis ?

Mercadio

Post autor: Mercadio » czw mar 14, 2019 12:15 pm

Canreno, przytaczasz 5 argumentów, które w mojej ocenie są słabe, przy czym w dwóch przypadkach ciężko w ogóle znaleźć jakiś sens tych argumentów. Przytoczę te, które są praktycznie bez związku z istotą sprawy.
Argument nr 2 - w jaki sposób wariant czerwony będzie bardziej służył mieszkańcom wymienionych miejscowości (?)
Argument nr 4 - co z tego, że tam ma swój początek Pniowiecki Potok (?)
.
Szukanie dziury w całym, argumenty szukane na siłę.

Cenreno
Site Admin

Post autor: Cenreno » czw mar 14, 2019 1:07 pm

Mercadio nie jestem tutaj po to żeby kogoś przekonywać. Dla ciebie moje wnioski są słabe a dla mnie mocne. Każdy ma wyrobione swoje zdanie dlatego tez napisałem że gdybym to ja miał wybierać wybrałbym wariant czerwony.
Jeśli o mnie chodzi to może być i wariant fioletowy jeśli taki utworzą.

Dlaczego argument nr 4 jest dla mnie istotny, ano dlatego że wraz z pojawieniem się S11 pojawią się też zanieczyszczenia i w jakimś stopniu ucierpi cały ekosystem na całej długości rzeki, to logiczne. Raczej zanieczyszczenia pójdą z prądem wody a nie pod prąd.

Jedno jest pewne. Przeniesienie trasy S11 wysoko na północ Pniowca nie będzie miało pozytywnych skutków dla odciążenia starej 11 a co za tym idzie wieczne korki. To jest ostatni moment żeby przeprowadzić jakąkolwiek trasę w pobliżu Tarnowskich Gór innej szansy w życiu już nie będzie.

Mercadio

Post autor: Mercadio » czw mar 14, 2019 11:07 pm

Dlaczego argument nr 4 jest dla mnie istotny, ano dlatego że wraz z pojawieniem się S11 pojawią się też zanieczyszczenia i w jakimś stopniu ucierpi cały ekosystem na całej długości rzeki, to logiczne.
Przepraszam, ale pod jakim względem ekosystem tego Rowu Pniowieckiego jest wyjątkowy, że należy go szczególnie chronić? Pijesz z niego wodę, kąpiesz się tam? Jeśli nie to powiedz mi w czym przeszkadzać ci będą rzekome zanieczyszczenia?
W ogóle wskazywanie argumentu zanieczyszczenia jakiegoś leśnego ścieku jest kuriozalny. Zobacz ile dróg wszelakiej klasy przecina Wisłę i jej dopływy i zastanów się co piszesz, bo wg twojego rozumowania to w Wiśle powinien płynąć już chyba tylko radioaktywny, rakotwórczy, śmiercionośny muł.
Raczej zanieczyszczenia pójdą z prądem wody a nie pod prąd.
Serio?
Naturalnie, skoro wskazujesz że tam jest źródło tej rzeczki, to logiczne jest, że nie popłyną w podziemia.
Jedno jest pewne. Przeniesienie trasy S11 wysoko na północ Pniowca nie będzie miało pozytywnych skutków dla odciążenia starej 11 a co za tym idzie wieczne korki.
Od dawna to powtarzam, wspomniałem o tym już parę postów wyżej. Jednak jakikolwiek wariant, nawet najbliższy TG, bez węzłów w okolicach Strzybnicy i na DW908 będzie obwodnicą tylko w teorii. Ktoś się uparł żeby zrobić sobie obwodnicę Tarnowskich Gór za pomocą drogi ekspresowej, ale to jest wg mnie fikcja i wcale nie rozwiąże lokalnego problemu komunikacyjnego w tym mieście. Władze TG powinny sobie osobno zaplanować obwodnicę i wkomponować ją w ekspresówkę. Wiara w zbawienny wpływ samej S11 jest złudna.
...nie jestem tutaj po to żeby kogoś przekonywać...
Myślę, że jednak tak, skoro założyłeś to forum i chcesz koniecznie przeforsować wariant czerwony. Założę się że mieszkasz na północ od ulicy Jagodowej i chcesz koniecznie oddalić S11 od własnej posesji, wciskając tą trasę tym z południa i Strzybnicy. Pod płaszczykiem wymyślnych argumentów, których nie sposób wybronić, próbujesz przemycić swój prywatny interes, nieprawdaż?

Cenreno
Site Admin

Post autor: Cenreno » pt mar 15, 2019 12:35 pm

Mercadio oddając do użytku te forum jako mieszkaniec Pniowca z ulicy Chemików chciałem po prostu pomóc w zebraniu różnych argumentów w jednym miejscu. Może cię to zdziwić ale robię to bezinteresownie. Gdybyś mnie znał to byś wiedział że dużo rzeczy robię bezinteresownie. Jestem użytkownikiem tej domeny od 2006 roku za którą płacę co rocznie opłatę, za serwer również płacę z własnych pieniędzy od 2006 roku. Nikt nie dał mi nigdy złotówki na opłaty.

Przy wariancie niebieskim ulica Chemików będzie oddalona w najbliższym punkcie od S11 około 700 metrów dlatego jest mi to obojętne którędy poleci ekspresówka.

Dla mnie wariant czerwony jest najbardziej racjonalny i dlatego będę trzymał się tej wersji.
Przepraszam, ale pod jakim względem ekosystem tego Rowu Pniowieckiego jest wyjątkowy, że należy go szczególnie chronić? Pijesz z niego wodę, kąpiesz się tam? Jeśli nie to powiedz mi w czym przeszkadzać ci będą rzekome zanieczyszczenia?
W ogóle wskazywanie argumentu zanieczyszczenia jakiegoś leśnego ścieku jest kuriozalny.
Żebyś wiedział że się w nim kąpię. Jako że do stawu w Tłuczykącie mam 30 metrów to żal byłoby z tego nie korzystać. Ty chyba nie widziałeś tego "leśnego ścieku" ?. Zapraszam do Tłuczykąta pokażę ci jak on wygląda, pytaj o Tomasza Klicę to jestem ja. Z miłą chęcią pokażę ci tereny które mogą zostać bezpowrotnie zdewastowane.

Druga sprawa to taka że ludzie posiadają tutaj studnie niekoniecznie głębinowe a co za tym idzie woda z tych studni jest dobrej jakości i nie mam zamiaru aby się pogorszyła na wskutek jakichkolwiek zanieczyszczeń.

Mercadio jeśli możesz przedstaw swoje argumenty na temat któregoś z wariantów. Chętnie poczytam jakie są twoje za i przeciw.

Pozdrawiam.

Cenreno
Site Admin

Artykuł TG Stacji

Post autor: Cenreno » pt mar 15, 2019 5:42 pm

Kolejny materiał ze strony TG Stacji odnośnie budowy drogi S11.

https://tgstacja.pl/aktualnosci/nie-dla ... r4SqqdGUOg

Cenreno
Site Admin

Post autor: Cenreno » pt mar 15, 2019 7:12 pm

Mercadio odnośnie Potoku Pniowieckiego proponuję wczytać się w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Tam jest wszystko wyjaśnione.

Strona 74 punkt 6 i 8 oraz strona 75 punkt 10.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Plan zagospodarowania do pobrania - Plan_zagospodarowania.pdf
Rysunek planu - zal_1_rysunek_planu.jpg
Wyrys ze studium - zal_3_wyrys_ze_studium.jpg

Cały plan dostępny - https://bip.tarnowskiegory.pl/Article/get/id,73168.html oraz zmiany dodane w związku z przekwalifikowaniem terenów w 2017 roku https://bip.tarnowskiegory.pl/Article/get/id,82877.html

Tak że widzisz dla ciebie to zwykły rów lub leśny ściek a dla całych Tarnowskich Gór teren o szczególnych wartościach przyrodniczych.

Pozdrawiam

Jaro

Post autor: Jaro » ndz mar 17, 2019 8:11 am

Niestety Mercadio szach i mat odnośnie Potoku Pniowieckiego. Cenreno wyjaśnił dokładnie dlaczego jest on ważny oraz że nie są to jego wymysły.

ODPOWIEDZ